WIĄZARY PREFABRYKOWANE, CZY TRADYCYJNA WIĘŹBA? CO WYBRAĆ, BUDUJĄC DACH

WIĄZARY PREFABRYKOWANE, CZY TRADYCYJNA WIĘŹBA? CO WYBRAĆ, BUDUJĄC DACH

01.03.2021

BlogSponsorowany

Dach to element domu najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych, wybierając sposób wykonania więźby dachowej, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność. Jest to miejsce przenoszące duże obciążenia, a także dźwigające sporą wagę pokrycia dachowego.
















Większość więźb dachowych wykonywanych jest obecnie przez cieśli na placu budowy. Klasycznie zestawiane bale, nawet gdy są wysuszone i zaimpregnowane, z czasem mogą ulegać odkształceniu, co powoduje problemy z przykryciem dachu. Takie trudności są wykluczane przez wiązary dachowe prefabrykowane, są one pod wieloma względami bardziej opłacalne. Patrząc na więźbę dachową z oddali trudno odróżnić, w jaki sposób została wykonana, czy jest to tradycyjny model, czy też została wykonana z prefabrykatów. Okazuje się jednak, że parametry jakościowe i techniczne więzarów wyprodukowanych w wytwórni są na dużo wyższym poziomie.



Jakie zalety posiadają wiązary dachowe prefabrykowane?


 Zastosowanie gotowego dachu konstrukcyjnego to  dużo niższe koszty w porównaniu do tradycyjnego. Ilość zużytego drewna jest mniejsza, nie trzeba wykonywać drogich stropów żelbetowych, a sam czas montażu jest o wiele szybszy. Moduły prefabrykowane są suszone w sposób komorowy, a ich poziom wilgotności nie przekracza 18%, pozwala to na uzyskanie lekkiej i trwałej konstrukcji. Proces suszenia pozwala też na wyeliminowanie ewentualnych larw owadów w drewnie i zapobiega jego sinieniu. Wiązary są również impregnowane specjalnym środkiem przeciwgrzybiczym oraz chroniącym przed ogniem. Maszynowy sposób produkcji wszystkich elementów więźby pozwala na uzyskanie idealnej dokładności i zapewnia ich szczelne połączenie, co zapewnia szybszą pracę przy pokryciu dachu. Wytrzymałość drewna jest kontrolowana maszynowo, czego nie można oczekiwać od więźby dachowej wykonanej klasyczną metodą.


Dużym plusem jest również stabilność i wytrzymałość tej konstrukcji. Użycie specjalistycznych maszyn pozwala na bardzo staranne wykonanie elementów zgodnie z projektem o dokładności wymiarów do 0,5 milimetra. Złącza, płytki kolczaste, w które zaopatrzone są wiązary dachowe prefabrykowane, wyprodukowane są z blachy, a następnie przy użyciu pras hydraulicznych wciska się je w belki. Ten sposób montażu wyklucza kumulację naprężenia w jednym miejscu, jak to się dzieje przy zastosowaniu gwoździ. Parametry płytek i miejsca, gdzie mają być przytwierdzone, wyliczane są przy pomocy programu komputerowego. Przy wyborze tego rodzaju więźby możemy mieć także pewność odpowiedniego połączenia jętek z krokwiami, co przy tradycyjnym wykonaniu przysparza sporych problemów.



Technologia wykonania wiązarów prefabrykowanych


Technologia wykonania wiązarów prefabrykowanych bardzo się rozwinęła i można je obecnie stosować do różnych projektów, jeszcze kilka lat temu produkowano je w bardzo ograniczonych formach. Obecnie razem z więźbą produkowana jest dolna konstrukcja, posiada ona właściwą nośność i pełni funkcję stropu. Współczesne wiązary dachowe prefabrykowane marki Kasmo wykonywane są w przeróżnych kształtach, cechuje je również duża rozpiętość, wybierane są zarówno na poddasza nieużytkowe, jak i mieszkalne. Można je również dostosować do dachów zupełnie niestandardowych. Największy zysk z wykorzystania więźby dachowej prefabrykowanej jest wówczas, gdy projekt dachu jest zawiły i wielopołaciowy, przyśpiesza ona wtedy zdecydowanie cały proces budowy.


 Obecnie, coraz częściej więźba dachowa wykonywana jest z prefabrykowanych więzarów, rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Gotowe elementy wiązarów dachowych są transportowane na plac budowy przy pomocy dźwigu, co w dużym stopniu usprawnia i upraszcza proces budowy. Montowane są w zależności od skomplikowania dachu, najwyżej w ciągu kilku dni. Zdarza się taka możliwość, że producent  może zrezygnować z montażu na prośbę klienta, dołącza wtedy specjalnie wykonany schemat zawierający wytyczne montażu. Koszt wykonania wiązarów dachowych prefabrykowanych ustalany jest jednostkowo, uzależniona jest od rodzaju projektu i wielkości planowanej konstrukcji. Ważnym aspektem jest, że koszt może być wyliczony wcześniej, już na etapie planowania.